نگهداری از سالمند

یکی از خدماتی که ممکن است هر فرد میانسالی به آن نیاز داشته باشد، نگهداری از سالمند در منزل است. برخی از سالمندان به دلیل بیماری مشکلات پزشکی دارند و مانند گذشته نمی توانند کار خود را انجام دهند. اگر سالمندان مجبور باشند برای انجام کارهای شخصی از خانواده خود کمک بگیرند، ممکن است برایشان خوشایند نباشد.

افراد مسن نباید از درخواست کمک خجالت بکشند. سالمندان ترجیح می دهند با کمک مراقبان خود به زندگی در خانه ادامه دهند. بیشتر سالمندان مراقبت از یک پرستار سالمند را ترجیح می دهند تا زمانی که به خانه سالمندان بروند یا از همسایگان خود کمک دریافت کنند.

چرا نگهداری از سالمند در منزل اولویت دارد؟

سالمندان در خانه های خود آرامش دارند و این آرامش با حضور خانواده یا مراقبان سالمند به حفظ سلامت سالمندان یا بهبود وضعیت پزشکی آنها کمک می کند. برای مراقبت از سالمند می توان یکی از دو گزینه مراقبت از سالمند توسط یکی از اعضای خانواده یا استفاده از خدمات ارائه دهنده خدمات سالمند را انتخاب کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از مزایای مراقبت از سالمندان در خانه را به شما بگوییم:

همانطور که می دانید به دلیل برخی بیماری ها و محدودیت های جسمی، سالمندان نمی توانند کارهای شخصی خود را انجام دهند. امروزه به دلیل مشغله های زیاد، کودکان فرصت ندارند وقت خود را به مراقبت و نکگهداری از سالمندان اختصاص دهند. به همین دلیل است که استخدام یک پرستار جخت نگهداری سالمند بهترین توصیه برای آنهاست.

  • حفظ آرامش خاطر در دوران پیری
  • مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل توسط پرستار خصوصی
  • مراقبت از سالمندان در منزل و آسایش سالمندان
  • مراقبت از سالمندان در خانه از عزت نفس او حفظ خواهد کرد
  • برنامه ای متناسب با علایق و نیازهای سالمندان
  • نگهداری سالمند مطابق میل او

راه ها و روش های مراقبت و نگهداری از پوست در سالمندان چیست؟

پوست سالمندان به مرور زمان شکننده‌تر و خشک‌تر می‌شود، بنابراین باید مراقبت‌ها و نگهداری ویژه‌ای برای سالمند به‌ویژه کسانی که در بستر هستند، انجام شود. از آنجایی که این افراد مسن زمان زیادی را در وضعیت ثابت می گذرانند، خون رسانی به پوست و ماهیچه ها برای آنها دشوار است،

بنابراین عضلات و بافت های سلولی به طور کلی نرم تر و ضعیف تر هستند. علاوه بر این، از آنجایی که تحرک باعث گردش خون ضعیف می شود، این مشکل می تواند منجر به ایجاد برخی ایرادات پوستی مانند لکه ها در قسمت های مختلف بدن شود.

اقدامات لازم برای برای جلوگیری از زخم بستر در سالمندان

برای جلوگیری از ایجاد زخم، اسکار یا تاول، هر 2 تا 3 ساعت یک بار مکان افراد مسن را تغییر دهید و وضعیت خود را تغییر دهید. مراقبت های مهم دیگری که در مراقبت از پوست سالمندان باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

به خاطر داشته باشید که هنگام تمیز کردن پوست سالمندان از آب خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده نکنید، سعی کنید از آب ولرم استفاده کنید.
بسیاری از صابون ها خاصیت قلیایی یا اسیدی دارند که هر دو با پوست حساس سالمندان واکنش شیمیایی می دهند و باعث بیماری های پوستی می شوند، بنابراین بهتر است از صابون خنثی حاوی گلیسیرین استفاده کنید.

از قرار گرفتن طولانی مدت سالمندان در معرض نور خورشید خودداری کنید و از کرم های ضد آفتاب (ضدآفتاب های مخصوص با spf بالا) استفاده کنید.
برای مراقبت از پوست در حین نگهداری سالمند، توصیه می شود سالمندان شما روزانه حدود 2 لیتر آب آشامیدنی یا مایع بنوشند تا رطوبت پوستشان حفظ شود.

آنها را در لباس های نخی یا نخی سبک بپوشانید تا از تحریک آنها جلوگیری شود.

نکات تغذیه ای هنگام نگهداری از سالمند

در مراقبت و نگهداری از افراد سالمند، رژیم غذایی متعادل برای سلامتی آنها بسیار مهم است. ضمناً توصیه می شود آخرین وعده غذایی روزانه (شام) مصرف شده توسط سالمندان در ساعات اولیه شب سرو شود، زیرا بعد از عصر معمولاً هضم غذا سخت است و پرستاری که مسئولیت مراقبتو نهگداری از آن را بر عهده دارد. سالمندان به این نکته توجه کنند که معده سالمندان در هضم غذا مشکل بیشتری دارد.

بنابراین آخرین وعده غذایی را زود آماده کنید تا سالمندان بتوانند با آرامش استراحت کنند. بسته به رژیم غذایی هر فرد مصرف ماهی، گوشت سفید، روغن زیتون، لوبیا، میوه و سبزیجات توصیه می شود.

سالمندان در معرض خطرات جسمی و روانی بسیاری قرار دارند. یکی از رایج ترین آنها امکان افتادن یا سقوط از ارتفاع است. به دلیل ضعیف شدن ماهیچه ها در سنین بالا، قدرت بدنی آنها کاهش می یابد و احتمال زمین خوردن وجود دارد.

نگهدار از سالمند و استحمام

برای سالم ماندن پوست باید تمیز و مرطوب شود. پوست افراد سالمند نسبت به پوست جوان به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل مراقبت از پوست سالمندان باید روزانه انجام شود. حال اگر سالمند مورد نظر نتواند به توالت برود یا حوصله اش سر رفته باشد نیاز به استحمام موقت در رختخواب (استراحت) دارد.

 

شماره تماس:

021-66569822

021-66569824

 

استحمام سالمند در تخت خواب

برای استحمام سالمندان در تخت خواب باید طبق مراحل زیر عمل کنیم:

ابتدا گردن و سپس بدن سالمند و سپس بازو و زیر بغل را بشویید.

سپس برای راحتی سالمندان بدن خود را بچرخانید و به پهلو بلند کنید تا فشاری به استخوان های پشت سالمندان وارد نشود و کمر آنها را تمیز کنید.
بعد از کمر، پاها و سپس قسمت های صمیمی و مفاصل، زانو و آرنج را با دقت بشویید.

گرم کردن سریع بدن سالمندان برای سرماخوردگی ضروری است.

به نواحی دارای پوست چین و چروک توجه ویژه ای داشته باشید. ناحیه آسیب دیده باید بدون فشار خشک باشد و از عفونت های احتمالی جلوگیری شود.

همچنین با توجه به نوع پوست فرد مورد علاقه، استفاده از کرم های مناسب برای حفظ رطوبت بدن (رطوبت پوست) توصیه می شود.

نکات مهم جهت جلوگیری از افتادن سالمندان

پله ها، حمام ها، آشپزخانه ها و اتاق خواب ها باید از نور کافی برخوردار باشند.

مبلمان و لوازم جانبی شل را تعمیر کنید.

از تخت های استاندارد برای بزرگسالان استفاده کنید.

فضای داخلی سرویس بهداشتی و تخت نباید کوچک باشد (در صورت امکان از شلوغی سرویس بهداشتی یا اتاق خواب سالمندان جلوگیری کنید)

از زیر پا گذاشتن و انداختن اشیا روی زمین خودداری کنید.

کابل های برق باید روی دیوارها محکم شوند.

اگر راه رفتن برای سالمندان دشوار است، حتی در خانه از عصا یا واکر استفاده کنید.

در نهایت، بهتر است فعالیت‌هایی را پیشنهاد دهید که آرامش‌بخش هستند، مانند مطالعه، گوش دادن به موسیقی و دعا کردن.